Pazarcık’a 32 milyon liralık yatırım

0
66

KAHRAMANMARAŞ Büyükşehir Belediyesi tarafından Pazarcık ilçesinde 32 milyon liralık içme suyu yatırımının temeli törenle atıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törenin açılış konuşmasını yapan Pazarcık Belediye Başkanı Yakup Hamdi Bozdağ, ilçeye ilk içme suyu şebekesinin 42 yıl önce döşendiğini ifade ederek Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’un verdiği sözü tuttuğunu ve temeli atılan proje ile şehrin içme suyu şebekesinin yenilenecek olmasından dolayı mutlu olduklarını söyledi. Bozdağ ayrıca, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç başta olmak üzere Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’ne (KASKİ) ve diğer ilgililere teşekkür etti.
Daha sonra söz alan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ise Pazarcık’ın içme suyu şebekesinin yenilenmesinin yanı sıra kaynak suyu getirme çalışmalarının da devam ettiğini söyledi. Erkoç, şöyle devam etti:
“Pazarcık ilçemizin en temel sorunu içme suyu problemi idi. Biz de bu göreve talip olduğumuzda bu sorunu çözeceğimizin sözünü vermiştik. Hamdolsun bugün temelini atacağımız şebeke yenilenmesinde yüzde 30’luk bir tamamlama gerçekleşmiş durumda. Projenin tamamlanma tarihi yılsonu ama bizim arkadaşlarımıza verdiğimiz talimatlar doğrultusunda en geç Ağustos ayına kadar bu projenin tamamının bitirilmesini istiyoruz. Şebeke döşemesinin haricinde bir de kaynak suyu problemimiz var. Burayla ilgili de Aksu’nun Kısık mevkiinde bir kaynak suyu çalışmamız var. Projelerini tamamladık ve ihale aşamasına getirdik. Bu çalışmalar tamamlanıp buraya kaynak suyu verinceye kadar ki geçecek sürede Gaziantep’e içme suyu sağlayacak hattan bir branşmanla Pazarcık’ın su şebekesine yapacağımız bir arıtma tesisi ile içme suyu vereceğiz. Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu ile bu konuda iki kere görüştük ve sözünü aldık. Buraya yapacağımız içme suyu yatırımının maliyeti 32 milyon lira Bu yatırımda 150 kilometre isale hattı döşeyeceğiz ve 5 tane su deposu yapacağız. Çünkü şu andaki şebekede su kaybı yüzde 70 civarında. Bu yapacağımız yatırımla önümüzdeki 50-100 yıl gidecek bir şebeke döşemesi yapıyoruz. Çünkü döşeyeceğimiz borular ve vanalar anti bakteriyel olup basınca dayanıklı olan ürünlerdir.”

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER