Başbakan Yıldırım’dan Suriye Değerlendirmesi

7
192

Başbakan Binali Yıldırım, Suriye sorununda Türkiye’nin ağırlığını koyduğunu belirterek, “Suriye’deki sorunu çözmekte sonunda iş başa düştü” dedi.
Kilis’te AK Parti 6. Olağan Kongresi’nde konuşan Binali Yıldırım, AK Parti’ye muhalefet etmek isteyenlerin Türkiye’ye muhalefet ettiğini belirterek, “Türkiye, demokrasi ve refah yolunda asla geri adım atmayacak. Her kim ’AK Parti’ye muhalefet edeyim’ diye Türkiye’ye muhalefet ederse mutlaka mahcup olur. Bunu geçmişte herkes gördü, gelecekte de herkes görecek. Meşru hükümete, seçilmiş Cumhurbaşkanına karşı söylenen her gayrimeşru söz, Türkiye’ye karşı söylenmiştir, bu böyle bilinmelidir” dedi.

“Kilis’in toprakları da insanları da suya doyacak”
Kilis’te AK Parti iktidarları döneminde yapılan yatırımlardan da bahseden Başbakan Yıldırım, Kilis’e müjdeler vererek, 2050 yılına kadar su sorunun kökünden çözüleceğini ifade etti. Yıldırım, “Kilis’in bereketine bereket katmak için Narlıca-Musabeyli barajları ile Demirciler göletini yapıyoruz. Kayacık Projesi kapsamında 109 bin dekar araziyi sulayacak Kayacık ve Doğanpınar barajlarını tamamlayacağız. Yukarı Afrin barajı ile Kilis’in su sorununu 2050 yılına kadar kökünden çözüyoruz. Kilis’e yıllık 19 milyon metreküp su verecek olan bu baraj önümüzdeki yıl hizmete girecek. Bu barajlar sulama tesisleri ile birlikte tarımsal sulama daha da artacak. İçme suyu sorunu kökünden hallolacak. Yeter mi? Elbette yetmez. Kilis, toplamda 37 bin hektar, dekar araziyi sulayacak 2 baraj daha yapacağız. Kilis’in toprakları da insanları da suya doyacak” dedi.