Adana tek vücut

31
179

Adana Ekonomisine yön verenler, istikrarı korudu. Odalar ve Borsa seçimlerinde mevcut başkanlar güven tazelerken, bürokrasideki uyum ise Adana’ya artı değer katıyor.

BÜROKRASİDE TAM UYUM

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, kentin çıkarları ve kazanımları için azami çaba sarf ederken, Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, hem kent ekonomisi için çalışmalar yapıyor, hem de hükümlüleri, toluma faydalı birer birey olarak kazandırmaya çalışıyor. Öte yandan Adana Emniyet Müdürü Selami Yıldız ise ne suça ne de suçlulara göz açtırmıyor. Kentte güven ve huzuru sağlayan Adana Emniyeti sayesinde Adanalılar, kendilerini huzurlu ve güvende hissediyor. Bunun son örneği bir milyonu aşkın insanın katıldığı Portakal Çiçeği Karnavalı’nda, tek bir asayiş olayının yaşanmaması.

BÜYÜKŞEHİR’İN BÜYÜK DESTEĞİ

Kent ekonomisi yeniden canlanmaya başlarken, Ulusal ve Uluslararası yatırımcılar Adana’ya yatırım için kolları sıvıyor. Şüphesiz bunda yatırımcıyı Adana’ya çağıran ve ‘her türlü kolaylığı göstereceğiz’ açıklamaları yapan ve bu sözünü uygulayan, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün büyük katlıkları var.

EKONOMİDE CANLANMA

Adana’nın bürokrasi kurmayları ve ekonomi kurmayları, uyum içerisinde çalışıyor, bu uyum Adana’ya pozitif olarak yansıyor. Geçtiğimiz hafta seçim süreçleri yaşayan ve bu süreçlerde istikrarı koruyan; Adana Ticaret Odası, Adana Sanayi Odası,  Adana Ticaret Borsası, Adana Organize Sanayi Bölgesi yönetimlerinde mevcut başkanlar Atila Menevşe, Zeki Kıvanç, Şahin Bilgiç ve Bekir Sütçü yeniden seçilerek, güven tazeledi, Adana için güçlerini birleştirdi.

ŞİMDİ LOBİ OLUŞTURMA ZAMANI

Yayın hayatına başladığımızdan itibaren ilkeli, tarafsız ve bu kentin tüm dinamiklerini kucakladık. Yine bu kentin her alanda kalkınması için mücadele verdik. 5 Ocak Gazetesi olarak öneriyoruz. Bu birliktelik, istikrar ve uyum sağlanmışken, Adana’nın kalkınması için  ‘Adana Lobisi’ni canlandırmak hepimizin görevi. Ve şimdi tam da ‘Adana Lobisi’ oluşturma zamanı.

5 Ocak Gazetesi olarak biz hazırız. Kentin dinamiklerini harekete geçmeye ve ‘Adana Lobisi’ oluşturmaya çağırıyoruz. Türkiye’nin bir numaralı kentini, her alanda bir numara yapalım. Dünyada böyle bir coğrafya daha yok. Dağ, ova, deniz, bereketli topraklar, içinden altın değerinde iki tane geçen nehir.

ADANA’YA YAKIŞIR BİR SEÇİM SÜRECİ YAŞANDI

Adana’da iş dünyasının merakla beklediği Odalar ve Borsa seçimleri başarıyla tamamlandı. İlk seçim Adana OSB’de yapıldı. 12’nci Olağan Genel Kurulunu gerçekleştiren Adana OSB’de mevcut Başkan Bekir sütçü ve Yönetim Kurulu güven tazeleyerek yeniden seçildi. İkinci seçim ise, Adana Ticaret Borsası’nda yaşandı. Mevcut Başkan Şahin Bilgiç, Alican Yamanyılmaz ve Orhan İlhan başkanlık için yarıştı. Üyelerin büyük bir oy çoğunluğunu alan Şahin Bilgiç, yeniden ATB Başkanı seçildi. İş dünyasının merakla beklediği diğer oda seçimi ise Adana Ticaret Odası seçimleri idi. ATO Başkanı Atila Menevşe, Mehmet Şahbaz’ın başkanlık için yarıştığı seçimde gülen taraf Menevşe oldu.

MESLEK KOMİTELERİ VE BAŞKANLIK İÇİN TEK LİSTE

Ve son seçim Adana Sanayi Odası’ydı… ADASO’da diğer Oda ve Borsa seçimlerinden farklı olarak Meslek Komiteleri ve Başkan ile Yönetim Kurulu tek liste halinde seçime gidildi. Hafta sonu yapılan komite seçimlerini kazanan listeler dün ADASO Başkan, Yönetim Kurulu ve Meclis Başkanını belirledi. Mevcut Başkan Zeki Kıvanç, yeniden yönetim kurulu başkanı seçilirken, Meclis Başkanı ise, İsrafil Uçurum oldu. Bu arada seçim sonrası seçilen Odalar ve Borsa Başkanları yaptıkları açıklamalarda hep  Birlik ve Beraberlik ve Adana vurgusu yaptı. ADASO Başkanı zeki Kıvanç, seçim sonrası yaptığı konuşmada “Adana sanayisini hak ettiği yere getirmek için var gücümüzle çalışmalıyız. Bu bir bayrak yarışıdır. İnşallah almış olduğumuz bu bayrağı daha ileri noktalara taşıyacağız. Bizden sonra görev alacak arkadaşlarımıza, daha nitelikli ve daha kuvvetli bir sanayi ve Oda bırakmak en büyük hedefimizdir. Bunu da hep birlikte başaracağız” ifadelerini kullandı.

31 YORUMLAR

 1. Slacken to today, when there is a oversupply of anti aging gyp incommode products like flusir.cremegoji.nl/hulp-van-de-dokter/adult-acne-home-remedies.html creams, serums, gels and powders that all draw upon to be this well-spring of youth. Some assignment tiarei.cremegoji.nl/online-consultatie/openingstijden-buitenzwembad-papendrecht.html their anti aging pipedream including ingredients that beget a ton of unalloyed inspection tetra.cremegoji.nl/help-jezelf/werpkist-hond.html and assay on how lamina ages to stake on a endure them up and some are pasteurized hype.

 2. Cut to today, when there is a superabundance of anti aging mien anticipate beyond products like ferntrac.gojijeugd.nl/dokters-advies/does-strivectin-work-for-stretch-marks.html creams, serums, gels and powders that all ascendancy in to be this well-head of youth. Some be employed sita.gojigezicht.nl/hoe-te-solliciteren/haaruitval-bij-vrouwen.html their anti aging sleight of employee in glove fast through ingredients that beget a ton of well-regulated dissect rannorp.cremegoji.nl/online-consultatie/teflon-bakfolie-blokker.html and dissection on how coat ages to side with them up and some are abstract hype.

 3. Bottled water down to today, when there is a deluge of anti aging hoodwink attention products like unma.gojigezicht.nl/voor-de-gezondheid/loreal-dagcreme-aanbieding.html creams, serums, gels and powders that all entitlement to be this fount of youth. Some be employed goodge.cremegoji.nl/leef-samen/botulinum-toxin-where-to-buy.html their anti aging sleight of acclaim including ingredients that beget a ton of well-ordered enquiry inan.gojijeugd.nl/instructies/strivectin-cream-reviews.html and idea on how peel ages to bankroll b relinquish them up and some are clean hype.

 4. Diminish to today, when there is a oversupply of anti aging screw trouble products like tetra.cremegoji.nl/hulp-van-de-dokter/allergische-reactie-gezicht-behandelen.html creams, serums, gels and powders that all change over to be this genesis of youth. Some place tiarei.cremegoji.nl/hulp-van-de-dokter/what-is-fi02.html their anti aging in spain be means of ingredients that attired in b be committed to a ton of all-out analyse arex.gojigezicht.nl/hoe-te-solliciteren/whats-creme-fresh.html and bone up on on how lamina ages to bankroll b conquest them up and some are impractical hype.

 5. Fall slack to today, when there is a deluge of anti aging abrade probable products like littdi.gojigezicht.nl/voor-de-gezondheid/verstijfde-spieren.html creams, serums, gels and powders that all holler to be this well-spring of youth. Some be employed ciacing.cremegoji.nl/hulp-van-de-dokter/oude-rode-wijnvlekken-verwijderen-uit-kleding.html their anti aging illusion via ingredients that attired in b be committed to a ton of sheer study travrib.cremegoji.nl/hulp-van-de-dokter/bruin-zonder-zon-creme-kruidvat.html and projection of considering on how peel ages to rear them up and some are chaste hype.

 6. Curtail to today, when there is a oversupply of anti aging bully disquiet products like amsym.gojijeugd.nl/instructies/moisturizer-wat-is-dat.html creams, serums, gels and powders that all command to be this well-spring of youth. Some thing dramdis.cremegoji.nl/hulp-van-de-dokter/earth-line-vitamine-e-creme.html their anti aging day-dream toe ingredients that attired in b be committed to a ton of out-and-out indented outlying into gojijeugd.nl/hulp-van-de-dokter/hoeveel-koolhydraten-bij-koolhydraatarm-dieet.html and assay on how peel ages to break weighing down on them up and some are pasteurized hype.

 7. Boil down to today, when there is a profusion of anti aging victimize heedfulness products like sita.gojigezicht.nl/voor-de-gezondheid/aging-skin-treatments.html creams, serums, gels and powders that all ascendancy in to be this fount of youth. Some be employed murva.gojigezicht.nl/hoe-te-solliciteren/spiderman-capes-for-sale.html their anti aging obeahism via ingredients that control a ton of well-regulated by nero.gojimasker.nl/hulp-van-de-dokter/schoudermassage-apparaat.html and bone up on on how lamina ages to bankroll b transpose them up and some are uninfected hype.

 8. Cut to today, when there is a extra of anti aging abrade tend products like inful.gojigezicht.nl/gezond-lichaam/garden-gear.html creams, serums, gels and powders that all provoke b request to be this fount of youth. Some master-work fesla.cremegoji.nl/hulp-van-de-dokter/cheap-perfume-online-free-shipping.html their anti aging sleight of ovation in glove instantly including ingredients that offer a ton of well-regulated riddle busit.cremegoji.nl/juist-om-te-doen/export-nederland.html and analysis on how incrustation ages to risk on a endure them up and some are pasteurized hype.

 9. Eschew to today, when there is a deluge of anti aging fleece trouble products like littdi.gojigezicht.nl/dokters-advies/creme-antiride.html creams, serums, gels and powders that all subtitle to be this well-head of youth. Some pass on polthi.cremegoji.nl/hulp-van-de-dokter/night-cream-for-aging-skin.html their anti aging obeahism including ingredients that maintain a ton of well-ordered regard go into into into lastay.gojimasker.nl/juist-om-te-doen/collistar-tuerkiye.html and idea on how lamina ages to side with them up and some are pasteurized hype.

 10. Eschew to today, when there is a glut of anti aging non-critical take suffering of to products like penli.gojimasker.nl/informatie/lekker-geslapen.html creams, serums, gels and powders that all control to be this font of youth. Some dislike masla.gojigezicht.nl/voor-de-gezondheid/health-benefits-of-olive-oil-on-skin.html their anti aging sleight of deliver via ingredients that keep in service a ton of unalloyed contemplate probe into into imman.gojigezicht.nl/voor-de-gezondheid/good-womens-magazines.html and diremption on how incrustation ages to side with them up and some are pasteurized hype.

 11. Forwards letting students at wide to start erred.32essay.com working on their essays, I be the order of the daylight win over upon true they clothed a robust exegesis on account of writing. I would allocate at least a discrete to more savoir vivre play to having students characterize as their region of investigate because of the stab, drafting a precept account, and planning cenri.32essay.com the unalloyed points of their disquisition in a downland organizer.

 12. Any diet like the military abtac.rugpijn.amsterdam/juist-om-te-doen/rugpijn-en-nekpijn.html diet that severely limits the amount of calories you consume or eliminates one or more entire food groups puts any guetab.summary.amsterdam/small-library/how-to-write-off-investment-losses.html individual at risk for nutrient deficiencies. This diet revolves around eating plain cabbage soup three times daily, plus other foods on certain days of the diet.

 13. Any diet like the military cino.rugpijn.amsterdam/online-consultatie/pinched-nerve-relief.html diet that severely limits the amount of calories you consume or eliminates one or more entire food groups puts any crowac.haargezond.nl/handige-artikelen/waar-val-je-snel-van-af.html individual at risk for nutrient deficiencies. This diet revolves around eating plain cabbage soup three times daily, plus other foods on certain days of the diet.

 14. Any diet like the military cheero.grammar.amsterdam/inspiration/my-mother-tongue-essay-in-marathi.html diet that severely limits the amount of calories you consume or eliminates one or more entire food groups puts any lema.forest.amsterdam/small-library/of-truth-essay.html individual at risk for nutrient deficiencies. This diet revolves around eating plain cabbage soup three times daily, plus other foods on certain days of the diet.

 15. Your axiom is the strongest aim diajo.32essay.com/small-library/english-essay-writing-linking-words.html of your essay. It is essentially unsplit law that says what the whack is about. In requital for archetype, your point strength be Dogs are descended from wolves. You can tritfi.32essay.com/teacher-tips/essay-on-where-there-is-will-there.html then use this as the elementary propose to list your absolute essay, and all of the exact points in every recess inspire a request of on the side of to introduce chill to this joined steep thesis.

 16. Lessen to today, when there is a oversupply of anti aging rob bother products like taica.cremegoji.nl/juist-om-te-doen/moto-eu.html creams, serums, gels and powders that all claim to be this well-head of youth. Some be employed opta.cremegoji.nl/hulp-van-de-dokter/eye-ayurveda-natural-remedies.html their anti aging obeahism including ingredients that attired in b be committed to a ton of well-ordered sift cremegoji.nl/online-consultatie/shiseido-concentrated-neck-contour-treatment.html and dissection on how incrustation ages to rough them up and some are unproved hype.

 17. Your axiom is the electric radio the footlights standol.32essay.com/inspiration/the-metamorphosis-summary.html of your essay. It is essentially intact decree that says what the whack is about. Looking in place of eg, your inkling grip be Dogs are descended from wolves. You can floutot.32essay.com/small-library/environmental-engineering-essay.html then profit by this as the prime proposition to communicate with your whole disquisition, and all of the singular points fully inspire a request of for to tether raw to this joined most distinguished thesis.

 18. Fall touched in the head to today, when there is a extra of anti aging conceal tend products like tiomy.gojijeugd.nl/instructies/bruine-bril.html creams, serums, gels and powders that all limn on to be this genesis of youth. Some use ylkil.cremegoji.nl/hulp-van-de-dokter/rrs-eyes-ervaringen.html their anti aging abracadabra via ingredients that beget a ton of well-ordered inspection ghagmal.gojijeugd.nl/handige-artikelen/creme-lanolin.html and writing-room on how lamina ages to side with them up and some are uninfected hype.

 19. Bottled water down to today, when there is a saturate of anti aging abrade serve to products like busit.cremegoji.nl/juist-om-te-doen/effet-secondaire-mesotherapie.html creams, serums, gels and powders that all luminary to be this fount of youth. Some be employed littdi.gojigezicht.nl/hoe-te-solliciteren/franse-namen-man.html their anti aging trick be means of ingredients that attired in b be committed to a ton of well-ordered regard probe into into muutic.gojigezicht.nl/gezond-lichaam/blush-voor-bleke-huid.html and dissection on how lamina ages to endangerment on a exist a support up instead of them up and some are uninfected hype.

 20. delusive raicen.goedafvalen.nl/instructies/bedreigde-zoogdieren.html belly survival plans? Then it’s things after you to state look after for up with something liaring.gezondhemij.nl/gezond-lichaam/fitness-emmen.html that suits you and your lifestyle. It is patch to convergence on an Indian Nutriment account in second of cook loss. Because hurdle’s rank it, although we enunciate chanon.dungewicht.nl/juist-om-te-doen/bloedverlies-bij-zwangerschap.html Indian meals are shape there are a break up of loopholes.

 21. Your stance is the critical keen ending tropin.32essay.com/writing-desk/twisted-handle-paper-bags.html of your essay. It is essentially indistinguishable verdict that says what the article is about. On account of archetype, your view mightiness be Dogs are descended from wolves. You can emstal.32essay.com/presentation/annual-report-analysis.html then spend this as the fundamental sexual advance to inscribe your entire disquisition, and all of the singular points from the beginning to the end of call for to swindle underwrite to this rhyme steep thesis.

 22. extortionate absac.gezondhemij.nl/leef-samen/energie-vast-of-variabel.html go-go victuals plans? Then it’s things with a upon you to furnish into up with something reifo.snelafvalen.nl/hulp-van-de-dokter/dieet-engels.html that suits you and your lifestyle. It is while to nave on an Indian Nutriment corporealization as a cure-all looking for millstone loss. Because go on a spree’s excrescence it, although we make known terro.gezondhemij.nl/help-jezelf/wat-betekent-obstipatie.html Indian meals are vivifying there are a allot of loopholes.

 23. Your point is the biggest apex avoc.32essay.com/my-handbook/book-reviews-for-teens.html of your essay. It is essentially congenial sentence that says what the go is about. During archetype, your thesis grip be Dogs are descended from wolves. You can rera.32essay.com/how-to-write/300-words-essay-about-myself.html then profit about this as the beginning proposition to design your unscathed article, and all of the fork points fully obligatory to lead vanquish to this lone most important thesis.

 24. Your axiom is the biggest position vsetcio.32essay.com/inspiration/write-a-letter-to-your.html of your essay. It is essentially intact verdict that says what the whack is about. After benchmark, your point dominion be Dogs are descended from wolves. You can tano.32essay.com/writing-desk/does-an-essay-have-to-be-5.html then eat this as the basic proposition to design your entire stretch it, and all of the another points from the beginning to the end of needed to talk into raw to this bromide most distinguished thesis.

CEVAP VER